Najczęściej wybierane produkty

4 poparte nauką powody, dla których uczniowie powinni zacząć grać w szachy online już teraz

0
4 poparte nauką powody, dla których uczniowie powinni zacząć grać w szachy online już teraz

Szachownica z ruchomymi elementami - tak właśnie wygląda gra w szachy online. Dwóch graczy porusza się według określonych zasad, a ich celem jest umieszczenie króla przeciwnika w miejscu, z którego nie może on uciec - szach mat. 

Proste? Tak, ale to nie jest bezmyślna sesja Candy Crush lub Angry Birds. To wymaga wyrafinowanej strategii, której wpływ rozciąga się szeroko i daleko.

"Szachy są nośnikiem programu nauczania", powiedziała Bonnie Ackerman, nauczycielka w okręgu szkolnym White Plains, dla New York Times. "O cokolwiek nauczyciel poprosi, szachy mogą przejść do: matematyki, języka, nauk społecznych, umiejętności mapowych. Dzieci uczą się dokonywania wyborów i podejmowania ryzyka, a także szukania alternatyw. Kiedy jest zainteresowanie szachami, dzieci koncentrują się przez dłuższy czas. Niektóre dzieci są bardzo silne wizualnie, a szachy wymagają wizualnego rozwiązywania problemów". 

Poniżej zagłębiamy się w więcej powodów, dla których gra w szachy online może pomóc ci stać się lepszym uczniem:

Zwiększa umiejętności rozwiązywania problemów

Gra w szachy online jest jak rozwiązywanie dużej łamigłówki. Będziesz musiał przywołać wszystkie swoje umiejętności rozwiązywania problemów, aby rozszyfrować najlepsze ruchy dla swoich kawałków. Dodatkowo, możesz się założyć, że twój przeciwnik - komputer, nie mniej - ciągle zmienia parametry.

W jednym z badań, w którym 450 uczniów piątej klasy podzielono na trzy grupy, Grupa A przeszła przez tradycyjny program nauczania matematyki, Grupa B zrobiła program nauczania i szachy po pierwszej klasie, a Grupa C zaczęła grać w szachy w pierwszej klasie. Na standaryzowanych testach, oceny Grupy C  podskoczyły z 62 do 82,2%.

Poprawiają pamięć i podnoszą IQ

Dobry szachista jest w stanie przypomnieć sobie wszystkie ruchy swojego przeciwnika. Nawet jeśli grasz w szachy online, prowadzi to do lepszej zdolności zapamiętywania i rozpoznawania wzorców wizualnych.

W innym badaniu Roberta Fergusona, dotyczącym korzyści edukacyjnych płynących z gry w szachy, stwierdzono, że u wenezuelskich studentów nastąpił znaczny wzrost wyników IQ po czterech miesiącach nauki gry w szachy.

Pomagają myśleć kreatywnie

Wiadomo, że prawa półkula mózgu jest odpowiedzialna za kreatywność. Kiedy grasz w szachy online, będziesz zapalać tę część,  za każdym razem, gdy wymyślasz unikalne ruchy. 

W badaniu przeprowadzonym w Niemczech, naukowcy badali mózgi ekspertów i nowicjuszy szachowych. Pokazali im proste figury geometryczne i ruchy szachowe.

Okazało się, że nie tylko lewe mózgi ekspertów były bardziej aktywne, ale również prawa strona radziła sobie bardzo dobrze z identyfikacją kształtów i pozycji.

Badanie to wykazało również, że nowicjusze i eksperci mieli podobny czas reakcji na proste kształty. Eksperci jednak używali obu stron mózgu, aby szybko reagować na pozycje szachowe.

Lepsza koncentracja

Gra w szachy online, nawet z robotem, wymaga intensywnej koncentracji. Wystarczy chwila luzu, by przegrać. Im więcej ćwiczysz koncentrację - bez wysiłku - tym lepiej radzisz sobie z tym, co ludzie nazywają "przepływem".

Można to również zaobserwować u wykonawców i sportowców. Kiedy naukowcy badali aktywność ich mózgu, odkryli, że fale theta są podwyższone, gdy ludzie są w stanie "przepływu". Ten sam poziom wysoki poziom fal theta w mózgach są takie same z doświadczonych szachistów w trudnych meczach.

Gdzie grać w szachy online za darmo

Internetowy serwer szachowy, forum internetowe i portal społecznościowy w jednym, Chess.com ma darmowy model i konta na abonament.

By zacząć grać w szachy online z milionami użytkowników na całym świecie wystarczy wejść w link poniżej i założyć darmowe konto:

->zacznij grać w szachy online, za darmo na portalu Chess.com<-


 

Tłumaczenie tekstu: 4 science-backed reasons why students should start playing chess online now w wykonaniu Rafała Włodarczyka


Artykuł zawiera linki sponsorowane portalu chess.com

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Szachy drewniane wyprodukowane w Polsce
Produkty najwyższej jakości wytwarzane przez polskich rzemieślników
Szachy profesjonalne - zestaw z zegarem
Szachy profesjonalne - zestaw z zegarem
579,00 zł 569,00 zł
szt.
Szachy dla koneserów - zestaw z zegarem
Szachy dla koneserów - zestaw z zegarem
619,00 zł 609,00 zł
szt.
Szachy z książką dla dzieci
Szachy z książką dla dzieci
255,00 zł 240,00 zł
szt.
Szachy turniejowe Orzech - drewniane średnie 44 cm
Szachy turniejowe Orzech - drewniane średnie 44 cm
460,00 zł 390,00 zł
Szachy klasyczne Mahoń - drewniane średnie 41 cm
Szachy klasyczne Mahoń - drewniane średnie 41 cm
269,00 zł
Szachy na prezent - zestaw z książką Gambit królowej
Szachy na prezent - zestaw z książką Gambit królowej
153,00 zł 143,00 zł
szt.
Zegar szachowy - cyfrowy DGT 2010
Zegar szachowy - cyfrowy DGT 2010
220,00 zł
szt.
Szachy klasyczne - drewniane duże 54 cm - Outlet
Szachy klasyczne - drewniane duże 54 cm - Outlet
289,00 zł 210,00 zł
Szachy podróżne - zestaw z zegarem
Szachy podróżne - zestaw z zegarem
249,00 zł 239,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium