zwrot30-dni na zwrot za darmo
 
 
facebook instagram

Szachy uspokajają nerwy i poprawiają zdrowie psychiczne

3
Szachy uspokajają nerwy i poprawiają zdrowie psychiczne

Podczas gdy COVID-19 zmusił większość dyscyplin sportowych do ograniczenia skali działania, ta starożytna gra, w której liczy się intelekt, a nie brutalna siła, wykazała się niezwykłą odpornością i zdolnością adaptacji przez wiele miesięcy blokady na całym świecie.

Gry i sporty wszelkiego rodzaju zawsze pomagały zmniejszyć niepokój, poprawić zdrowie psychiczne i przetrwać czasy kryzysu.  

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ogólne zainteresowanie szachami wzrosło dwukrotnie, a w rozgrywkach online bierze udział więcej graczy niż kiedykolwiek. 

Szachy, będące połączeniem strategicznego i naukowego myślenia z elementami czystej sztuki, są jedną z najbardziej kulturalnych gier przekazywanych przez pokolenia - uznaje ONZ. 

Przekraczanie barier

Przystępne i integracyjne, szachy mogą być grane wszędzie i przez wszystkich - ponad barierami języka, wieku, płci, sprawności fizycznej i statusu społecznego. 

Ponieważ jest to gra globalna, która promuje sprawiedliwość i wzajemny szacunek, może przyczynić się do stworzenia atmosfery tolerancji i zrozumienia wśród ludzi i narodów, jak twierdzi ONZ. 

Szachy oferują również ważne możliwości w realizacji Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), w tym poprzez wzmocnienie edukacji, realizację równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt. 

Mnożenie wartości 

W związku Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, ONZ przypisuje sportowi, sztuce i aktywności fizycznej moc zmieniania postrzegania i uprzedzeń. 

Światowa organizacja postrzega je również jako inspirujące ludzi, przełamujące bariery rasowe i polityczne, zwalczające dyskryminację i rozładowujące konflikty.  

Dlatego też, według Organizacji, przyczyniają się one do pokoju, współpracy, solidarności i zdrowia na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

Wyznaczenie dnia

12 grudnia 2019 roku, dla upamiętnienia daty powstania Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Paryżu w 1924 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 20 lipca Światowym Dniem Szachów.

Wyznaczenie tego dnia przez ONZ nie tylko uznaje ważną rolę FIDE we wspieraniu międzynarodowej współpracy na rzecz działalności szachowej i dążeniu do poprawy przyjaznej harmonii wśród wszystkich narodów świata, ale także zapewni ważną platformę do wspierania dialogu, solidarności i kultury pokoju.

Ciekawe fakty o szachach 

  • Około 605 milionów dorosłych regularnie gra w szachy. 
  • Matematycznie rzecz biorąc, istnieje więcej możliwych wyników w grze w szachy niż atomów we wszechświecie, obserwowanych z Ziemi. 
  • Około 70 procent dorosłych w Niemczech, Indiach, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych grało kiedyś w szachy.  
  • Pomimo złożoności gry, możliwe jest pokonanie przeciwnika w szachach w zaledwie dwóch ruchach. 

Tłumaczenie fragmentów tekstu "Chess calms nerves, improves mental health amidst COVID crisis" w wykonaniu Rafała Włodarczyka

https://news.un.org/en/story/2021/07/1096152

 

Komentarze do wpisu (3)

Mistrz
19 sierpnia 2021

I to bardzo

Jacek S
19 sierpnia 2021

Szachy to główna rozrywka dla mnie w czasie pandemii

Marek S
19 sierpnia 2021

Szachy to zdecydowanie najlepszy sport

Submit
Szachy drewniane wyprodukowane w Polsce
Produkty najwyższej jakości wytwarzane przez polskich rzemieślników
Szachy klasyczne - drewniane duże 48 cm
Szachy klasyczne - drewniane duże 48 cm
339,00 zł
szt.
Szachy klasyczne Wypalane - drewniane średnie 41 cm
Szachy klasyczne Wypalane - drewniane średnie 41 cm
239,00 zł
Szachy góralskie Podhale - drewniane średnie 41 cm
Szachy góralskie Podhale - drewniane średnie 41 cm
249,00 zł
Szachy klasyczne Mahoń - drewniane średnie 41 cm
Szachy klasyczne Mahoń - drewniane średnie 41 cm
269,00 zł
Zegar szachowy Vintage niebieski - mechaniczny BHB
Zegar szachowy Vintage niebieski - mechaniczny BHB
199,00 zł
Figury szachowe parkowe bursztynowe
Figury szachowe parkowe bursztynowe
79,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium