Szachy w roli głównej czyli 10 najlepszych filmów szachowych, które koniecznie musisz zobaczyć.
Poniżej przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie 10. najlepszych filmów fabularnych z motywem szachowym:
1) "Pionek" (Tytuł oryginalny: Pawn Sacrifice) gatunek: dramat biograficzny; kraj produkcji: USA; rok produkcji: 2014
Film pokazuje drogę amerykańskiego arcymistrza szachowego Bobby'ego Fischera (w roli głównej znany ze Spider-Man’a hollywoodzki gwiazdor Tobey Maguire) od dzieciństwa do pamiętnego meczu o tytuł mistrza świata w szachach w 1972 roku w Reykjaviku. Swoją drogą jest to kolejny przykład fatalnie przetłumaczonego na polski tytułu filmu. Żeby z króla Bobby'ego zrobić pionka trzeba być niezłym ignorantem.
2) "Ukryta gra", gatunek: thriller; kraj produkcji: Polska; rok produkcji: 2019.
Jedyny polski film w naszym zestawieniu, wyprodukowany przez tragicznie zmarłego w 2019 Piotra Woźniaka-Staraka. Tłem fabuły jest mecz szachowy w czasach zimnej wojny pomiędzy amerykańskim i radzieckim mistrzem zorganizowany w Pałacu Kultury w Warszawie. W Filmie zobaczymy takie gwiazdy polskiego kina jak: Robert Więckiewicz, Magdalena Boczarska i Wojciech Mecwaldowski.
3) "Fahim, mały książe szachów" ( Tytuł oryginalny: Fahim) gatunek: biograficzny, komedia, dramat; kraj produkcji: Francja; rok produkcji: 2019.
To prawdziwa historia Fahima Mohammada szachowego mistrza świata juniorów. Ośmioletni Fahim wraz z ojcem emigruje z Bangladeszu do Francji. W Paryżu jego talent szachowy zostaje odkryty i dzięki temu chłopiec ma szansę na lepsze życie. Fahim rozpoczyna współpracę z najlepszym trenerem szachowym we Francji (w tej roli Gérard Depardieu), który pokazuje mu, że zwycięstwa i porażki na szachownicy odzwierciedlają te w realnym życiu.
4) "Computer Chess", gatunek: komedia; kraj produkcji: USA; rok produkcji: 2013.
Osadzona w latach 80-tych komedia o turnieju szachowym, w którym rywalizują komputery. Poznajemy w nim ekscentrycznych programistów, którzy posiadają wizję, by nauczyć metalowe pudełka jak pokonać człowieka w jego własnej grze, kładąc podwaliny pod sztuczną inteligencję jako znamy dzisiaj.
5) "Królowa Katwe" (tytuł oryginalny: Queen of Katwe) gatunek: dramat, sportowy; kraj produkcji: USA/RPA; rok produkcji 2016.
Wyprodukowana przez studio Disneya historia żyjącej w slumsach stolicy Ugandy dziewczynki, która przez przypadek trafia na lekcję szachów. Pomimo, że będąc nastolatką wciąż nie umie czytać okazuje się, że ma niesamowity talent szachowy. Poświęcenie i upór jej trenera sprawia, że jej życie całkowicie się odmienia. Film polecał sam Magnus Carlsen, chwaląc w nim sceny szachowe.
6) “Czarny koń” (tytuł oryginalny: “The dark horse”) gatunek: Dramat; kraj produkcji Australia; rok produkcji 2014.
Film opowiada opartą na faktach historię maoryskiego mistrza szachowego, który większość swojego dorosłego życia spędził w szpitalach psychiatrycznych z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej. Gdy po wyjściu ze szpitala zamieszkuje u swojego brata, na nowo odnajduje sens życia ucząc gry w szachy dzieci z rozbitych rodzin w lokalnym klubie szachowym.
7) “Szach-mat” (tytuł oryginalny: “Life of a King”) gatunek: dramat; kraj produkcji USA; rok produkcji 2013.
Eugen Brown po wyjściu z więzienia rozpoczyna pracę jako woźny w liceum w Waszyngtonie. Pewnego dnia zostaje on poproszony przez dyrektorkę szkoły, by w zastępstwie nadzorować uczniów, którzy zostali za karę po lekcjach. Ku zaskoczeniu wszystkich udaje mu się nawiązać nić porozumienia z młodzieżą, ucząc ich gry w szachy i dając lekcje życia na przykładzie królewskiej gry.
8) "Obrona Łużyna" (tytuł oryginalny: The Luzhin Defence) gatunek: dramat, romans; kraj produkcji: Francja, Wielka Brytania; rok produkcji 2000.
Aleksander Łużyn jest arcymistrzem, który gra w szachy od najmłodszych lat i to one są miłością jego życia, gdy zostaje wyzwany na pojedynek szachowy nad jeziorem we Włoszech poznaje piękną Natalię, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ich znajomość sprawia, że Aleksander zaczyna dostrzegać świat poza szachami.
9) "Szachowe dzieciństwo" (tytuł oryginalny: Searching for Bobby Fischer) gatunek: dramat; kraj produkcji USA; rok produkcji 1993.
Film na podstawie książki dziennikarza sportowego Freda Waitzkina, w której opisuje on dzieciństwo swojego syna Joshua. Chłopiec nauczył się grać w szachy w wieku 6. lat, obserwując rozgrywki amatorów w parku. Rodzice chłopca, odkrywając jego talent, robią wszystko by za wszelką cenę odniósł on sukces w królewskiej grze.
10) "Szachistka" (tytuł oryginalny: Joueuse) gatunek: dramat; kraj produkcji: Francja, Niemcy; rok produkcji: 2009.
Historia pokojówki, która w czasie sprzątania mieszkania obserwuje parę grającą w szachy. Gra okazuje się na tyle intrygująca, że postanawia kupić szachy i przekonać jednego ze swoich klientów, by uczył ją królewskiej gry.
Zachęcamy do oglądania i dzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach.
Autor: Rafał Włodarczyk