Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mistrz świata w szachach Magnus Carlsen mówi, że sport musi zlikwidować nierówność płci

2021-09-02
Mistrz świata w szachach Magnus Carlsen mówi, że sport musi zlikwidować nierówność płci

Mistrz świata i nr 1 w szachach Magnus Carlsen powiedział, że trzeba zrobić więcej, aby zamknąć przepaść między płciami na szachowej scenie zawodniczej.

Carlsen, 30. arcymistrz szachowy, powiedział, że więcej kobiet niż mężczyzn zrezygnowało z  królewskiej gry z powodu patriarchatu.

Szachy mają jedną z największych luk płci na świecie, aż 1 643 mężczyzn przypada na zaledwie 37 kobiet z tytułem arcymistrza od 2019 roku..

Magnus rozmawiał z The National przed swoim udziałem w Mistrzostwach Świata FIDE w Szachach, które będą odbywały się w Expo 2020 Dubai od 24 listopada do 16 grudnia.

"Co widzę, podróżując po świecie, że dziewczęta i chłopcy mają równy entuzjazm do gry w szachy w młodym wieku." 

"Tak więc, myślę, że różnicaa między płciami kreuje się później i, jak sądzę, to właśnie tam szachy mają wiele do zrobienia, ponieważ więcej kobiet niż mężczyzn porzuca grę.”

"Trzeba na to poświęcić dużo pracy, ponieważ tracimy wiele utalentowanych zawodniczek".

Carlsen, który został arcymistrzem w 2014 roku, kiedy miał 13 lat, powiedział, że chłopcy i dziewczęta często są na tym samym poziomie do pewnego wieku, ale potem tylko mężczyźni otrzymują motywację do dalszego kontynuowania gry.

"Kobiety zniechęcają się lub rezygnują, podczas gdy chłopcy dostają więcej motywacji. To prowadzi do ogromnej rozbieżności między płciami," powiedział norweski szachista.

Magnus Carlsen powiedział, że gra w szachy jest korzystna we wspomaganiu rozwoju umiejętności, takich jak myślenie analityczne, i szkoły powinny zachęcać do niej dzieci.

"Moim zdaniem umiejętność gry w szachy jest bardzo przydatna dla dzieci, ponieważ uczy strategicznego i analitycznego myślenia, także podejmowania decyzji.”," powiedział.

"Naprawdę mam nadzieję, że dzieci mogą być zainspirowane do gry w szachy z mistrzostw świata, które odbędą się w Dubaju".

Twierdzi jednak, że "nie ma magicznej rady", która pomogłaby komuś zostać arcymistrzem.

Zapytany o swój harmonogram treningów, powiedział, że myślał o grze "cały czas" i rozgrywał setki partii każdego dnia.

"Spędzam nad tym dużo czasu, ale nie jestem kimś, kto siada rano i myśli: 'Poświęcę tyle czasu na ten konkretny temat' i tak dalej" 

"Jestem kimś, kto po prostu bardzo pasjonuje się szachami i uwielbiam je. Poświęcam więc na nie czas, bo chcę, niekoniecznie po to, by ćwiczyć." - zakończył aktualny mistrz świata.


 

Tłumaczenie tekstu "World chess champion Magnus Carlsen says sport must close gender gap" w wykonaniu Rafała Włodarczyka

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixelpixel