Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Polacy bronią brązowego medalu na Olimpiadzie Szachowej Online

2021-09-09
Polacy bronią brązowego medalu na Olimpiadzie Szachowej Online

W środę polscy szachiści rozpoczęli walkę w drugiej edycji internetowej Olimpiady Szachowej, która odbywa się na platformie chess.com. Polska będzie bronić trzeciego miejsca wywalczonego w zeszłym roku. 

Tej sztuki biało-czerwoni będą próbowali dokonać w bardzo mocnym, najmocniejszym z możliwych składzie: Jan-Krzysztof Duda (2756), Radosław Wojtaszek (2750), Jolanta Zawadzka (2448), Karina Cyfka (2431) oraz 20-letnia Alicja Śliwicka(2261) i 18-letni Paweł Teclaf (2451). 

Każdy mecz rozgrywany jest na sześciu szachownicach, na których rozgrywane są 15-minutowe partie z doliczaniem 5 sekund po każdym wykonanym ruchu. 

Polacy znaleźli się w grupie D, której są faworytami, wraz z między innymi Holandią i Stanami Zjednoczonymi, którzy z pewnością będą najbardziej wymagającymi rywalami naszych reprezentantów w pierwszej fazie turnieju. Co ciekawe wymienieni wyżej zawodnicy nie są jedynymi Polakami w naszej grupie - na liście rezerwowej reprezentacji Stanów Zjednoczonych znajduje się były reprezentant Polski Dariusz Świercz (2636), natomiast Anglię reprezentować będzie Katarzyna Toma. 

Pierwszego dnia rywalizacji szachiści znad Wisły pokonali Anglię 4,5 - 1,5; Brazylię 3,5 - 2,5; a także zremisowali z Holandią 3:3. Dzięki dwóm zwycięstwom i jednemu remisowi (za zwycięstwo drużyna dostaje dwa punkty, za remis jeden) Polska z pięcioma oczkami na koncie plasowała się na trzecim miejscu w grupie za Stanami Zjednoczonymi i Peru, które pierwszego dnia zdobyły komplet punktów. 

W czwartek natomiast biało-czerwoni zdobyli komplet punktów, zwyciężając nad reprezentacjami Turcji (4,5 - 1,5), Peru (5,5 - 0,5) i Kuby (5:1), co pozwoliło Polakom awansować na drugie miejsce w grupie. Przed naszymi reprezentantami jeszcze starcia z bezpośrednimi sąsiadami w grupie - pierwszymi Stanami Zjednoczonymi i trzecią Kanadą, a także szóstą Kolumbią. Zwycięstwo nad dwoma ostatnimi powinno zapewnić naszej reprezentacji wyjście z grupy z drugiej lokaty. 

Z innych grup największe szanse na wejście do decydującej fazy Olimpiady mają w grupie A: Kazachstan, Chiny i  Iran, w grupie B: Indie, Węgry i Francja, a w grupie C: Rosja, Ukraina i Niemcy. Decydujący etap turnieju zostanie rozegrany w dniach 13-15 września. 

Zmagania naszych szachistów można śledzić na żywo na platformie Chess TVlink poniżej.

->Oglądaj na żywo - Chess TV<


Autor: Mateusz Włodarczyk

Artykuł zawiera linki sponsorowane z portalu chess.com

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixelpixel