Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bezdomny ośmiolatek odmienia życie swojej rodziny, wygrywając turniej szachowy w Nowym Jorku

2020-10-08
Bezdomny ośmiolatek odmienia życie swojej rodziny, wygrywając turniej szachowy w Nowym Jorku
Zdjęcie: Kayode Adewumi - GoFundMe.coms

W marcu 2019 Nicolas Kristof na łamach New York Timesa, opisał historię młodego szachisty Tanitoluwa Adewumi, który zdobył mistrzostwo stanu Nowy Jork (w swojej kategorii wiekowej).

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że ośmiolatek jest uchodźcą z Nigerii, który mieszka wraz z rodziną w schronisku dla bezdomnych, a szachy zaczął trenować zaledwie rok wcześniej.

W 2017 roku rodzice Tanitoluwa, uciekając przed prześladowaniami islamskiej grupy terrorystycznej Boko Harmen podjęli dramatyczną decyzję, by zostawić dom i świetnie prosperujący biznes w Nigerii, by szukać schronienia w Nowym Jorku.

Ich początki w wielkim mieście nie były usłane różami, jedyny dom jaki udaje im się znaleźć to miejskie schronisko dla bezdomnych, a ojciec, by utrzymać rodzinę pracuje na dwa etaty jako agent nieruchomości oraz kierowca Ubera. Tani, jak go nazywają najbliżsi, z trudem odnajduje się w nowym mieście - ma problemy ze zrozumieniem języka i musi znosić złośliwości kolegów ze szkoły na temat jego bezdomności.

W tej samej szkole zaczyna uczęszczać na zajęcia szachowe, podczas których szybko okazuje się, że ma on niezwykły talent. Rok później wygrywa bez porażki turniej o mistrzostwo stanu Nowy Jork pokonując inne dzieci nawet te z elitarnych prywatnych nowojorskich szkół, którym rodzice opłacają prywatne lekcje szachowe.

Kilka dni później życie rodziny Adewumi zaczyna się odmieniać w szalonym tempie, po tym jak dziennikarz Nicolas Kristof opisuje drogę chłopca do mistrzostwa w swojej kolumnie w New York Times. Utworzona na portalu gofoundme.com zbiórka w celu wsparcia tej nigeryjskiej rodziny, zyskuje na popularności i błyskawicznie osiąga poziom ponad 200 tysięcy dolarów, między innymi dzięki hojnym wpłatom takich gwiazd jak piosenkarka Camila Cabello.

Do redakcji zgłaszają się czytelnicy, oferując mieszkanie z czynszem z góry opłaconym przez rok, samochód, pomoc prawną oraz stypendium w prywatnej szkole dla Tanitoluwa.

Wdzięczni za hojność czytelników postanowili oni, że pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane na utworzoną przez nich fundację, której zadaniem będzie pomoc innym imigrantom z Afryki.

Tani i jego rodzice zdecydowali również, że pozostanie on w publicznej szkole podstawowej, w której trenuje szachy.

Nicolas Kristof na swoim koncie na Twitterze zamieścił relację z odwiedzin rodziny w ich nowym mieszkaniu:

Postanowiliśmy sprawdzić, co jeszcze od tego czasu zmieniło się w życiu zdolnego młodego szachisty.

Widać, że zainteresowanie mediów jego osobą nie zmalało, a chłopiec czuje się jak ryba w wodzie udzielając wywiadów dla największych portali internetowych, stacji telewizyjnych oraz radiowych. Miał on okazję spotkać się z Billem Clintonem oraz zagrać w szachy z najlepszymi obecnie szachistami Stanów -  Hikaru Nakamurą i Fabiano Caruaną. Filmy z tych pojedynków można zobaczyć poniżej.

 

 

W w kwietniu tego roku ukazała się jego autobiografia pod tytułem “Mam na imię Tani … i wierzę w cuda”. 

W jednym z wywiadów dla telewizji CBS powiedział, że jego marzeniem jest zostać najmłodszym arcymistrzem szachowym w historii. By tego dokonać Tani, który we wrześniu tego roku skończył 10 lat, ma jeszcze 2 lata i niecałe 6 miesięcy ponieważ obecny rekord należy do Siergieja Kariakina, który arcymistrzem został w wieku 12 lat i 7 miesięcy. Obawia się on trochę, że jego plany mogą zostać pokrzyżowane przez pandemię koronawirusa i brak turniejów szachowych na żywo, przez co jego ranking ELO nie zmienił się od stycznia 2020 i wynosi obecnie 1730 pkt. Mimo wszystko jest on pełen optymizmu i aktywnie uczestniczy w treningach i turniejach szachowych online. 

To oczywiste, że ta historia to gotowy scenariusz na film i jak można się domyślić w Hollywood bardzo szybko zaczęła walka o prawa do jej ekranizacji, które ostatecznie zdobyło studio Paramount, a za produkcję będzie odpowiedzialny sam Trevor Noah, komik znany z prowadzenia programu The Daily Show, który również jest imigrantem, ale z Republiki Południowej Afryki.

Wygląda na to, że dla Tanitoluwa Adewumi szachy są ciągle na pierwszym miejscu, a szybko zdobyta sława nie przeszkadza mu w dalszym rozwoju. Jego rodzice ciężko pracują i doceniają pomoc, którą otrzymują, nie zapominając o innych potrzebujących, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość tego młodego zawodnika. Będziemy bacznie obserwować jego postępy i mamy nadzieję, że jest to początek wielkiej szachowej kariery.

Źródła:

This 8-Year-Old Chess Champion Will Make You Smile - The New York Times

Our Chess Champion Has a Home - The New York Times

Tani's dreams - ChessBase.com

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel