Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

25-latka zarabia ponad 100 000 dolarów rocznie grając w szachy online

2021-03-02
25-latka zarabia ponad 100 000 dolarów rocznie grając w szachy online
Zdjęcie: Andreas Kontokanis na licencji Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alexandra_Botez.jpg
 

Alexandra Botez zarabia ponad 100 000 dolarów rocznie jako profesjonalny streamer szachowy w Austin w Teksasie.

Wraz ze swoją siostrą Andreą 25-latka tworzy i transmituje szachowe zmagania na Twitchu.

Botez toruje również drogę większej liczbie kobiet do zarabiania na życie dzięki szachom, zwłaszcza że zyskują one nową popularność. Pandemia przyniosła znaczną liczbę nowych użytkowników do świata szachów online, a w połączeniu z sukcesem „Gambitu królowej” na Netflixie, szachy stały się częścią kultury głównego nurtu.

Liczba graczy na Chess.com wzrosła o 1,1 miliona w październiku 2020 i o 3,9 miliona w grudniu 2020.

Botez mówi, że sukces serialu był marzeniem entuzjastów szachów, ponieważ wpłynął na kulturę popularną. „To jedyny sposób, aby to zrobić” - dodaje, porównując to do wzrostu zainteresowania grą podczas zimnej wojny, kiedy cudowny szachista Bobby Fischer został arcymistrzem w wieku 15 lat.

„Gambit królowej” to „historia pełnego sukcesu” - mówi Emil Sutovsky, dyrektor generalny Światowej Federacji Szachowej. „To trochę bajka, która prawie się nie zdarza, a na pewno nie dzieje się na taką skalę”.

Ale Botez namieszała w świecie Twitcha już dawno. Oto, jak rozpoczęłai zbudowała udaną karierę.

Zaczynając młodo

Tata Alexandry nauczył ją grać w szachy, gdy miała zaledwie 6 lat, a swój pierwszy krajowy turniej wygrała w wieku 8 lat.

„Moja rodzina pochodzi z Rumunii, która ma naprawdę bogatą kulturę szachową w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie zazwyczaj postrzegają szachy jako grę dla nerdów” - mówi Botez.

Dziś Botez jest szachistką w Światowej Federacji Szachowej, znanej również jako FIDE. Zajmuje 27 631 miejsce wśród ponad 100 000 aktywnych graczy FIDE.

Jako kobieta należy do zdecydowanej mniejszości w świecie szachów. Stosunek mężczyzn do kobiet arcymistrzów w szachach wynosi 50 do 1.

„Kobiety w szachach nie są czymś bardzo powszechnym” - mówi Botez. „Bardzo długo zajęło nam dojście do punktu, w którym zaczynamy zmieniać stereotyp, że kobiety nie są genetycznie gorsze od mężczyzn w grze w szachy”.

Przed nami długa droga, ale Sutovsky wiąże spore nadzieje: „Wierzymy, że ta sytuacja się zmieni” - mówi. „Nie spodziewam się, że zmienią się proporcje i będziemy mieli równowagę albo coś w tym rodzaju, ale na pewno się to zmieni”.

Mimo to nie będzie to łatwe przejście. „To nie jest krótka podróż, zajmie nam to trochę czasu” - dodaje Sutovsky. 

Zostać streamerem

Podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda Botez grała na Chess.com, ale brakowało jej interakcji towarzyskich w grach osobistych. Tak więc w 2016 roku, kiedy była jeszcze w szkole, zdecydowała się dla zabawy rozpocząć streaming na Twitchu. Jej kanał szybko się rozwinął.

Zaczęła zarabiać na Twitchu dzięki subskrybentom jej kanału, którzy płacą miesięczną opłatę zaczynającą się od 4,99 dolarów. Jej widzowie również przekazali jej darowizny i bezpośrednie wsparcie. Kiedy zaczęła streamować, około 90% jej dochodów pochodziło bezpośrednio od widzów, mówi Botez.

Wsparcie społeczności szachowej sprawiło, że streaming stał się realną opcją kariery dla Amerykanki. „Zawsze byłam jednym z trzech najlepszych streamerów na każdym etapie mojej kariery w streamingu. Miałam wielu pierwszych subskrybentów, którzy naprawdę pomogli mi nawet w organizowaniu turniejów pieniężnych i tym podobnych rzeczy ”- mówi.

Po ukończeniu studiów w 2017 roku Botez pracowała dla startupu, który zakończył się niepowodzeniem. Ale ponieważ jej kariera w streamingu już szła dobrze, zdecydowała się zaryzykować i poświęcić się szachom na pełen etat.

Jej 18-letnia siostra Andrea została jej partnerką w tworzeniu kanału w 2020 roku. Siostry mają obecnie ponad 650 000 obserwujących na Twitchu.

Botez i jej siostra zarabiają na wielu źródłach, takich jak widzowie, sponsorzy, przychody z reklam z platform społecznościowych, jak np. Instagram oraz pensja Team Envy, globalnej firmy e-sportowej, z którą niedawno podpisała umowę. Planują również sprzedawać towary w przyszłości.

Botez mówi, że wraz ze wzrostem oglądalności od 20 do 30 procent obecnych dochodów pochodzi z subskrypcji publiczności i bezpośrednich darowizn.

„Prawdopodobnie zarabia podobnie jak najlepsi profesjonaliści ze streamowania szachów na Twitchu. I nie znajduje się nawet wśród 20 000 najlepszych graczy na świecie ”- mówi Nick Barton, dyrektor ds. Rozwoju biznesowego w Chess.com. „Zmieniła się definicja tego, czym jest szachista”.

Pokonywanie przeszkód

Chociaż Botez odniosła sukces na Twitchu, nie zawsze było to łatwe.

„Moje pierwsze relacje przyciągały widownię, w której 60% to byli ludzie, którzy próbowali ze mną flirtować i rozmawiać lub ludzie po prostu komentujący mój wygląd” - mówi Botez. „W ogóle nie przejmowali się grą. Właściwie na początku przestałam streamować, dopóki nie przyszli moderatorzy i pomogli mi to uporządkować ”.

Trudno być kobietą grającą na Twitchu, mówi Botez. „Czasami możesz szybciej zdobywać obserwujących, ale nie przekłada się to na widzów, na czym zazwyczaj zarabiasz” - mówi.

Jedną z zalet jest jednak to, że kobiety zarabiają w witrynie wyższe stawki za reklamy niż mężczyźni, mówi Botez. „Wiele marek chce teraz mieć różnorodność” - dodaje.

Patrząc w przyszłość

Botez po raz pierwszy zdała sobie sprawę, że może być w stanie przeżyć, grając w szachy w liceum, kiedy sprzedawała lekcje online za około 50 dolarów za godzinę. Ale nigdy nie wyobrażała sobie, że może zarobić sześciocyfrową sumę na grze.

„Cieszę się, że mamy kogoś takiego jak Aleksandra, ponieważ to pokazuje, że szachy dają wiele możliwości” - mówi Sutovsky. „Nie musisz być nawet arcymistrzem, ale musisz być wykształconym graczem, ponieważ przez cały czas jest wystarczająco dobra, aby wyjaśnić subtelności. Myślę, że Alexandra odniesie ogromny sukces w nadchodzących latach ”.

Dzięki platformom takim jak Twitch zarabianie na życie grą w szachy jest teraz wykładniczo bardziej realne. „Po prostu rośnie z dnia na dzień” - mówi Barton. „Niezależnie od tego, czy będzie to YouTube, Twitch czy inne metody, z pewnością tysiące ludzi zarabia w tym momencie na życie z szachów, przynajmniej do pewnego stopnia”.

W 2021 roku Botez chce rozszerzyć swoje treści, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby osób. Jej celem jest tworzenie filmów, które są „naprawdę możliwe do zrozumienia, nawet dla osób, które po prostu lubią grać na luzie” - mówi.

Osiągnięcie tego celu może oznaczać przedłożenie innej szachowej zawartości przed rywalizacją z innymi, ale Botez nie ma nic przeciwko temu. „Jeśli chcę zostać 10-krotnie większym twórcą treści, muszę nauczyć się określonego zestawu umiejętności, które niekoniecznie muszą obejmować naukę szachów” - mówi.


Tłumaczenie tekstu: This 25-year-old earns 6 figures playing chess on Twitch—here’s how, w wykonaniu Mateusza Włodarczyka

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel