Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy tytuł szachowego mistrza świata wróci do Rosji?

2021-05-05
Czy tytuł szachowego mistrza świata wróci do Rosji?
Zdjęcie: Eteri Kublashvili na licencji Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2020_russian_superfinal_champions.jpg

Jan Aleksandrowicz Nepomniachtchi - 30-letni rosyjski szachista wygrał turniej kandydatów i tym samym zyskał prawo do walki o tytuł mistrza świata z Magnusem Carlsenem. Kim jest świeżo upieczony pretendent?

Nepomniachtchi swoją przygodę z “Królewską grą” rozpoczął, gdy miał zaledwie 4 i pół roku. Pierwszym trenerem Jana był jego wujek Igor. Trenował też z Walentinem Ewdokimienko czy arcymistrzem Siergiejem Janowskim. 

W karierze juniorskiej Nepomniachtchi czterokrotnie zdobywał złoty medal - w latach 2000-2002 był mistrzem Europy - raz w kategorii do lat 10 i dwukrotnie w kategorii do lat 12. Również w 2002 roku został mistrzem świata w tej samej kategorii. 

W wieku 17 lat po V Memoriale Wanji Somowa zdobył tytuł szachowego arcymistrza. Prawdziwym krokiem milowym w karierze Rosjanina był jednak rok 2010, kiedy to najpierw został indywidualnym mistrzem Europy z wynikiem 9/11, a później wygrał również mistrzostwa Rosji, które odbywały się w Moskwie. 

10 grudnia 2017 w Londynie Rosjanin pokonał swojego przyszłego rywala, ówczesnego i obecnego mistrza świata Magnusa Carlsena. W marcu 2019 roku Jan Aleksandrowicz zajął trzecie miejsce w szachowym Wimbledonie, czyli turnieju Tata Steel Chess, odbywającym się co roku w holenderskim Wijk aan Zee. 

W grudniu zeszłego roku ponownie został mistrzem Rosji, wygrywając o pół punktu z Siergiejem Karjakinem. W tym roku z kolei okazał się najlepszy w ośmioosobowym turnieju kandydatów i uzyskał prawo do wyzwania Magnusa Carlsena. Mecz o mistrzostwo świata odbędzie się w Dubaju między 24 listopada a 16 grudnia tego roku. 

Z jego kont w mediach społecznościowych możemy się dowiedzieć, że poza szachami interesuje się również e-sportem, był m. in. półprofesjonalnym graczem w Hearthstone - karcianej gry online oraz DotA (Defense of the Acients) - strategiczna gra wieloosobowa, w której gracze walczą na określonym polu walki.   

Jeszcze 30-letni Rosjanin (w lipcu skończy 31 lat) jest też wielkim fanem Gwiezdnych Wojen i na swoim twitterze często posługuje się cytatami z filmów. Bardzo lubi też piłkę nożną, jest kibicem Spartaka Moskwa, czyli bezpośredniego rywala klubu Grzegorza Krychowiaka - Lokomotiwu. 

Nie można jednak powiedzieć, że jest stałym bywalcem mediów społecznościowych. Tweetuje raz na kilka dni i zazwyczaj jedynie promuje swoje aktywności w świecie szachów i nie tylko, z kolei na instagramie zdjęcie od niego możemy zobaczyć od wielkiego dzwonu - na przykład z okazji zwycięstwa w Turnieju Kandydatów. 


Wracając do finału, dodatkowego smaczku dodaje mu fakt, że Rosjanie przez wiele lat dzierżyli tytuł - dokładnie od roku 1948 aż do 2007 z przerwami w latach 1972-75, kiedy to mistrzem świata był Bobby Fischer. W 2007 roku nowym mistrzem świata został Hindus Viswanathan Anand, który pokonał ostatniego mistrza świata z Rosji Władimira Kramnika. Od 2013 roku tytuł najlepszego szachisty globu piastuje Carlsen. Późną jesienią przekonamy się czy Nepomniachtchi przerwie hegemonię Norwega i zwróci tytuł Rosjanom?


Autor: Mateusz Włodarczyk

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel