Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak być dobrym w szachy?

2020-11-27
Jak być dobrym w szachy?

Nie trzeba być geniuszem jak Beth Harmon w serialu Gambit Królowej, żeby móc grać dobrze w szachy.

Pierwszą rzeczą do powiedzenia na temat szachów jest to, że nie wszyscy jesteśmy naturalnymi geniuszami, jak Beth Harmon, główna postać nowego serialu Netflixa, której królewskiej gry uczy zrzędliwy, ale sympatyczny dozorca sierocińca pan Shaibel.

Córka doktora matematyki natychmiast widzi schematy i ruchy w szachach, potrafi bez wysiłku wizualizować - umiejętność zapamiętywania ruchów i gry bez szachownicy, to znak mistrzostwa w szachach - i widzi całe partie na suficie swojego pokoju. Jest cudownym dzieckiem, podobnie jak mistrz świata Bobby Fischer, na którym Walter Tevis oparł powieść, z której pochodzi serial telewizyjny. Jesteśmy zwykłymi śmiertelnikami. Jak więc możemy poprawić swoją grę?

Po pierwsze, kochając szachy.

„Możesz być dobry w szachach tylko wtedy, gdy kochasz tę grę” - powiedział Fischer. Trzeba być nimi zafascynowanym i zobaczyć ich nieskończony potencjał. Bądź gotowy na przyjęcie złożoności; ciesz się przygodą. Każda gra powinna być edukacją i czegoś nas nauczyć. Przegrana nie ma znaczenia. Garry Kasparow, inny były mistrz świata, lubi mówić, że dużo więcej nauczysz się o swoich porażkach niż zwycięstwach. W końcu zaczniesz wygrywać, ale po drodze będzie dużo strat. Graj z ludźmi lepszymi od siebie i bądź przygotowany na przegraną. Wtedy się nauczysz.

Jeśli jesteś początkującym, nie ma potrzeby uczenia się wszystkiego na raz.

Zacznij od pionków, a następnie dodaj figury. Zrozum potencjał każdej figury - sposób, w jaki para gońców może zdominować szachownicę, jak wieże mogą podnosić pionki w końcówce, dlaczego hetman i skoczek mogą ze sobą tak harmonijnie współpracować. Znajdź dobrego nauczyciela - swojego własnego pana Shaibela, choć najlepiej bez problemów z komunikacją.

Po ustaleniu podstaw zacznij korzystać z komputerów i zasobów online, aby grać i analizować gry. lichess.org, chess.com i chess24.com to świetne strony do gry i nauki. Chessbomb.com, to doskonałe źródło informacji do oglądania najlepszych turniejów. Chessgames.com to wspaniała baza danych gier. Chesspuzzle.net to świetny program do ćwiczeń. Decodechess.com próbuje wyjaśnić ruchy szachowe w języku laików. Istnieje również wiele wyrafinowanych, uniwersalnych programów, zwykle nazywanych silnikami szachowymi, takich jak Fritz i HIARC, które pomagają dekonstruować grę i zagłębić się w pozycję na szachownicy. Nie pozwól jednak, by komputer wykonywał całą pracę. Musisz zaangażować własny mózg w analizę. I nie graj bez końca przeciwko komputerowi. Znajdź ludzkich przeciwników, w trybie online lub osobiście.

Przestudiuj gry wielkich mistrzów z przeszłości.

Znajdź gracza, którego lubisz i śledź przebieg jego kariery. Fischer to świetny punkt wyjścia - jego gra jest klarowna i zrozumiała, pięknie opisana w jego słynnej książce “My 60 Memorable Games”. Morphy (ulubieniec Harmon), Alekhine, Capablanca, Tal, Korchnoi i Shirov to inne legendarne postacie, z którymi początkujący gracz może się identyfikować. Mają też fascynujące historie z życia, a szachy to gorące ludzkie emocje i zimna kalkulacja. Współczesne szachy arcymistrzowskie, które w dużej mierze opierają się na głębokiej znajomości teorii otwarcia, są bardziej zawiłe i najlepiej ich unikać, dopóki nie zdobędziesz głębokiej wiedzy. Obecny zbiór czołowych arcymistrzów jest również, jeśli chcemy być szczerzy, trochę pozbawiony osobowości w porównaniu z gigantami z przeszłości.

Jeśli chcesz być naprawdę poważnym graczem, powinieneś dołączyć do lokalnego klubu szachowego.

Prawdopodobnie w twojej okolicy w najbliższym czasie odbędzie się jakieś spotkanie miłośników szachów lub będzie miało miejsce po zakończeniu kryzysu związanego z pandemią. Obecnie większość gracze utrzymuje aktywność mózgu w trybie online, gdzie można spotkać szachistów z całego świata. To zabawne, ale pamiętaj, że niektórzy gracze mogą oszukiwać - używając pomocy silników szachowych, co utrudnia ocenę, jak dobra jest twoja gra. Nie zaczynaj od blitzów - tak zwanych szachów błyskawicznych - to nie jest najlepszy sposób, aby nauczyć się naprawdę myśleć w trakcie gry.

Kluczem jest cieszenie się szachami i poszukiwanie nieuchwytnej „prawdy” w jakiejś pozycji.

Jeśli widzisz dobry ruch, poszukaj lepszego. Zawsze możesz kopać trochę głębiej w pogoni za czymś niezwykłym i sprzecznym z intuicją. Piękno i prawda, to istota szachów.


Tłumaczenie tekstu Stephena Mossa: How to get good at chess, w wykonaniu Matusza Włodarczyka

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel