Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kloc - czyli gra w szachy parami

2020-09-03
Kloc - czyli gra w szachy parami
Zdjęcie: screen z filmu Grandmaster Bughouse Chess, źródło: youtube.com

Bughouse - w Polsce znany pod nazwą kloc, to popularna odmiana szachów, szacuje się, że powstała w latach 60. XX wieku. 

W grze biorą udział dwie dwuosobowe drużyny, których gracze siedzą przy jednym stole i dwóch szachownicach. Jednocześnie rozgrywane są dwie partie szachowe zgodnie ze standardowymi zasadami gry w szachy z tą różnicą, że gdy jeden z zawodników zbije bierkę swojego przeciwnika, natychmiast przekazuje ją partnerowi z drużyny, a ten może ją postawić w dowolnym miejscu na szachownicy, na której rozgrywa partię ze swoim przeciwnikiem. Jedynym wyjątkiem są pionki których nie można stawiać w pierwszym ani ósmym rzędzie.

Zawodnicy z tej samej drużyny siedzą obok siebie, w każdej drużynie jeden zawodnik gra białymi, a drugi czarnymi, zgodnie z poniższym schematem:

Umieszczenie bierki zastępuje wykonanie ruchu, podobnie jak w japońskiej grze Shogi. 

Komunikacja słowna między zawodnikami z drużyny jest zazwyczaj, dopuszczona i  szczególnie przydatna wtedy, gdy chcemy powiadomić partnera, jaka figura jest nam najbardziej potrzebna.

Często stosuje się również takie zasady jak brak promocji piona lub zakaz matowania wstawianą figurą, jednak ich stosowanie zależy od ustaleń między zawodnikami przed rozpoczęciem gry. 

Wygrywa ta drużyna, której zawodnik pierwszy da mata swojemu przeciwnikowi lub gdy jednemu z graczy drużyny przeciwnej skończy się czas.

Jest to bardzo emocjonująca i widowiskowa zabawa, w której końcowy sukces drużyny zależy od ścisłej współpracy między zawodnikami.

Rozgrywane są nawet międzynarodowe turnieje tej odmiany szachów. Poniżej można zobaczyć jak w kloca rywalizują najlepsi szachiści na świecie, gdzie w jednej drużynie grają Magnus Carlsen i Maxime Vachier-Lagrave, a przeciwko nim występują Fabiano Caruana i Levon Aronian.


Autor: Rafał Włodarczyk

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel