Dodaj produkty podając kody

Dodaj plik CSV
Wpisz kody produktów, które chcesz zbiorczo dodać do koszyka (po przecinku, ze spacją lub od nowej linijki). Powtórzenie wielokrotnie kodu, doda ten towar tyle razy ile razy występuje.

Kosmiczny mecz szachowy

Kosmiczny mecz szachowy
Zdjęcie: NASA, źródło: https://www.nasa.gov/images/content/269011main_iss017e011574.jpg

We wrześniu 2008 NASA oraz Amerykańska Federacja Szachowa połączyły siły, by zorganizować mecz nazywany szachowym pojedynkiem “kosmosu i Ziemi”.

Amerykański astronauta Greg Chamitoff, będąc na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zmierzył się z zawodnikami z całego świata, którzy decydowali o kolejnych posunięciach głosując online na ruchy zaproponowane przez zawodników klubu szachowego ze szkoły podstawowej Stevenson z Bellevue. Każdego dnia wykonywany był jeden ruch. Mecz trwał do grudnia 2009 i zakończył się zwycięstwem ziemi, niestety tylko jego niewielka część była rozgrywana faktycznie w kosmosie, ponieważ Greg Chamitoff zakończył swoją misję w listopadzie 2008 roku i po powrocie na ziemię kontynuował pojedynek przez e-mail.

Na stronie NASA można przeczytać, że był to pierwszy szachowy mecz między “kosmosem a Ziemią”, jednak nie do końca jest to prawda, ponieważ 38 lat wcześniej 9 czerwca 1970 roku załoga radzieckiego statku kosmicznego, będącego na orbicie, rozegrała mecz szachowy z przeciwnikami grającymi w Moskwie.

Po stronie “kosmosu” udział wzięli Andrian Nikolayev i Vitaly Sevastyanov, natomiast Ziemię reprezentowali astronauta Viktor Gorbatko oraz generał Nikolai Kamanin - szef programu szkolenia astronautów. 

Pomysł kosmicznych szachów był inicjatywą kosmonautów biorących udział w misji statku Sojuz 9. Uparli się oni, by zabrać szachy w kosmos i udało im się przekonać organizatorów misji, że nie ma ryzyka spadku morali załogi w przypadku przegranej. Z uwagi na stan nieważkości do gry użyto specjalnie zaprojektowanych szachów z rowkami do przesuwania bierek, których nie można oderwać od szachownicy, pozwoliło to uniknąć problemu z fruwającymi po statku kosmicznym figurami.

Mecz trwał 6 godzin, był rozgrywany przez radio i ostatecznie zakończył się remisem. W czasie pojedynku załoga Sojuz 9 zdążyła okrążyć orbitę ziemską 4-krotnie. Vitaly Sevastyanov, który był jednym z zawodników na statku kosmicznym, w późniejszych latach dwukrotnie obejmował funkcję prezesa Radzieckiej Federacji Szachowej (1977 - 1986 oraz 1988 - 1989).

9 czerwca bieżącego roku obchodzona była 50. rocznica pierwszego w historii meczu szachowego między kosmosem a Ziemią, by uczcić to wydarzenie Moskiewskie Muzeum Kosmonautyki wraz z Państwową Korporacją Roskosmos i Federacją szachową Rosji zorganizowali mecz szachowy, w którym astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Anatolij Iwaniszin i Ivan Vagner zmierzyli się z rosyjskim arcymistrzem Sergeyem Karjakinem byłym mistrzem świata w szachach szybkich i błyskawicznych, który grał w Moskiewskim Muzeum Kosmonautyki. Sam Karjakin stwierdził po partii, że najwidoczniej ludzki umysł funkcjonuje ekstremalnie dobrze w kosmosie, ponieważ jego przeciwnikom udała się niełatwa sztuka zremisowania z arcymistrzem. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo na platformie VK.com i  przyciągneło ponad 800 000 obserwujących.

Pełny zapis z tego wydarzenia oraz historyczne zdjęcia z pierwszego kosmicznego meczu można zobaczyć na filmie poniżej.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel