Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka jest wartość rynkowa szachowego mistrza świata Magnusa Carlsena?

2020-11-30
Jaka jest wartość rynkowa szachowego mistrza świata Magnusa Carlsena?
Zdjęcie: Vladimir Barskij na licencji Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_Chess_Championship_2016_tie-break_-_41.jpg

Magnus Carlsen jest niekwestionowaną gwiazdą szachów. Jako szachista porównywany jest do Bobby’ego Fischera, w innych sportach moglibyśmy go porównywać do takich gigantów jak Cristiano Ronaldo, Roger Federer czy Lewis Hamilton. 

Norweg jest najmłodszym w historii zawodnikiem, który objął prowadzenie w rankingu FIDE i od 2013 roku jest szachowym mistrzem świata. Te osiągnięcia zaowocowały zainteresowaniem ze strony sponsorów. 

Wielu zawodowych szachistów twierdzi, że osiągnięcie bogactwa grając zawodowo w szachy jest prawie niemożliwe. Natomiast Carlsen osiągnął profesjonalny poziom, który pozwala mu zarobić około 750 000 dolarów z samych rozgrywek szachowych. 

Dodatkowo posiada umowy sponsorskie z takimi firmami jak Microsoft i marką odzieżową G-Star Raw. Jego umowa z tą firmą odzieżową dotyczy modelingu, ponieważ stał się jedną z kluczowych twarzy marki wraz z gwiazdą filmową Liv Tyler.

Aby lepiej zarządzać swoimi finansami i aktywami, Magnus stworzył MagnusChess AS, założoną na początku 2007 roku, która jest firmą macierzystą jego drugiej firmy, Play Magnus AS.

Play Magnus AS został stworzony przez Magnusa jako firma programistyczna, wydając swoją szachową aplikację mobilną. Do 2017 roku aplikacja osiągnęła 2,8 miliona pobrań, a w 2019 roku firma połączyła się z chess24.com. 

Jego przedsięwzięć poza szachowym światem nie należy lekceważyć. Niektórzy szacują, że Carlsen zarabia około 2 milionów dolarów rocznie na swoich kontraktach sponsorskich z G-Star Raw i Microsoftem.

Natomiast kolejne 400 000 dolarów gwarantuje mu współpraca z firmą bukmacherską Unibet, która w szachy jest zaangażowana od 2014 roku, kiedy to jako pierwsza firma zaczęła oferować zakłady dotyczące rozstrzygnięć królewskiej gry, wtedy też zostali sponsorem Norweskiego Superturnieju Szachowego. 

„Unibet i ja mamy wiele wspólnych wartości i zainteresowań sportem i pokrewnymi statystykami. Oboje wiemy, że szczęście to nie przypadek ”- powiedział Carlsen. „Aby podejmować właściwe decyzje, potrzebujesz dobrze wyważonego połączenia wiedzy, umiejętności i intuicji”.

Jak podaje portal Wealthy Genius wartość rynkowa Magnusa Carlsena szacowana jest na 8 milionów dolarów, jak Norweg w tej kwestii wygląda na tle innych sportowców? Choć na podstawie wyżej wymienionych informacji możemy zakładać, że Norweg jest najbogatszym szachistą w historii, to nadal jego wartość rynkowa w porównaniu do gigantów najpopularniejszych sportów jest bardzo skromna.

Wartość rynkowa portugalskiego piłkarza Cristiano Ronaldo szacowana jest na 500 milionów dolarów, wciąż najpopularniejszy tenisista ze Szwajcarii Roger Federer jest wart ok. 50 milionów dolarów mniej od Portugalczyka. Z kolei mistrz świata w Formule 1 Lewis Hamilton jest wart ok. 285 milionów dolarów. 


Autor: Mateusz Włodarczyk

Żródła:

https://www.wealthygenius.com/magnus-carlsen-net-worth/

https://wealthygorilla.com/magnus-carlsen-net-worth/

https://en.chessbase.com/post/magnus-carlsen-interview-us-chess-2020

https://www.sportspromedia.com/news/magnus-carlsen-unibet-sponsorship-deal-ambassador-chess

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel