Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

“Bobby Fischer obsesje geniusza” - recenzja książki

2020-06-08
“Bobby Fischer obsesje geniusza” - recenzja książki

To historia nieobliczalnego arcymistrza, który zmienił szachowe realia.

Mistrzowie tacy jak Robert James Fischer nie biorą się znikąd - krnąbrny, nieprzewidywalny i przede wszystkim niesamowicie inteligentny. Każdy, nawet osoby nie interesujące się szachami, powinien zapoznać się z jego biografią.

Zasady gry w szachy poznał z instrukcji dołączonej do miniaturowego zestawu szachowego, który dostał od swojej siostry. Ze względu na trudne dzieciństwo - jego matka była zajęta pracą naukową i walką o komunistyczne ideały, prawdopodobnie jego ojciec “na papierze” nie był tym biologicznym, jego rodzice ze względu na kariery rozwiedli się, gdy miał dwa lata. 

Główny bohater książki często stawia trudne do spełnienia warunki związane m.in. z oświetleniem czy wynagrodzeniem, jeśli nie zostają spełnione, to w trakcie turnieju lub nawet przed jego rozpoczęciem. Dziś powiedzielibyśmy, że to zwykłe zachcianki, ale Fischer miał jeden cel – chciał, żeby szachy stały się tak popularne w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie jak tenis czy boks, a nic nie przyciąga zainteresowania bardziej niż pieniądze. Ostatecznie ta walka  może doprowadzać do szału organizatorów, kibiców i przeciwników, ale Fischer jest konsekwentny jak mało kto.

Jego życie jest pełne paradoksów, choć wie, że jest pochodzenia żydowskiego, to jest jednocześnie antysemitą. Im jest starszy, tym więcej spisków węszy - semicki, radziecki, później nawet amerykański, z każdym dniem jest coraz bardziej nieufny i podejrzliwy.

To wszystko i wiele innych historii sprawia, że książka autorstwa Gawlikowskiego jest pasjonująca, nie tylko dla szachowych maniaków, ale również osób interesujących się psychologią, historią i to nie tylko sportu, ponieważ przeważająca część życia Bobby’ego to czasy Zimnej Wojny – zresztą chyba nie każdy wie, że szachy, dzięki Fischerowi właśnie, były jednym z jej elementów, po wyścigu zbrojeń czy ekspansji kosmicznej.

Historia Fischera opis bardzo prosto, niezwykle zrozumiale, a zarazem obfituje w wiele ciekawostek i anegdot. Niewiele żyć jest tak ciekawych jak Fischera – gdyby przełożyć to na dzisiejsze czasy to była to postać dla światowego sportu tak samo kluczowa jak Roger Federer, Cristiano Ronaldo czy Lewis Hamilton.


 

autor: Mateusz Włodarczyk

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel