Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy można schudnąć grając w szachy?

2020-06-23
Czy można schudnąć grając w szachy?

„Masz dwóch ludzi, którzy biorą udział w jakimś ludzkim rytuale. Siedzą w milczeniu przy stole. Nie nawiązują kontaktu wzrokowego, nie poruszają się z wyjątkiem tego, że co jakiś czas jeden z nich bierze do ręki, unosi i następnie przesuwa kawałka drewna. Ale jeśli to właściwe drewno i właściwi wielcy mistrzowie szachowi w środku turnieju to spalają od 6000 do 7000 kalorii dziennie, po prostu myśląc, włączając ogromną reakcję na stres fizjologiczny i robiąc to samo ze swoimi ciałami jak gdyby byli jakimś pawianem, który właśnie rozerwał żołądek swojego najgorszego rywala, i to wszystko z myślą, wspomnieniami i emocjami.” - jest to fragment wykładu Roberta Sapolsky’ego amerykańskiego profesora nauk biologicznych oraz neurologii z Uniwersytetu Stanforda.

Wydaje się to absurdalne, że siedząc przez większość dnia, możemy spalić ilość kalorii porównywalną do tej, którą zużywa maratończyk podczas biegu.

Ale patrząc na historię szachów możemy się przekonać jak wyczerpujący dla ludzkiego organizmu jest to sport. 

  • W 1984 roku Mistrzostwa Świata w szachach zostały odwołane po 48 meczach, tłumacząc to troską o zdrowie zawodników, ponieważ obrońca tytułu Anatolij Karpow schudł prawie 10 kg.
  • W 2004 roku arcymistrz z Uzbekistanu Rustam Kasimdzhanov w czasie 6 mistrzowskich gier stracił prawie 8 kilogramów.
  • W 2018 roku przy użyciu zegarka do monitorowania tętna firmy Polar stwierdzono, że rosyjski szachista podczas dwóch godzin gry w turnieju spalił 560 kalorii.

Wspomniany wcześniej profesor Sapolsky twierdzi, że biorąc pod uwagę częstotliwość oddechów, ciśnienie krwi i skurcze mięśni, wysiłek szachistów w czasie turnieju jest porównywalny do wysiłku fizycznego maratończyków podczas zawodów.

Patrząc na pierwszą dziesiątkę męskiego rankingu FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) można zauważyć, że nie ma tam ani jednego zawodnika powyżej 40. roku życia. A szczyt formy osiągają zawodnicy w okolicach 30 lat podobnie jak u biegaczy długodystansowych.

Oczywiście przykłady podane powyżej dotyczą zawodowych graczy, którzy zarabiają na życie dzięki grze w turniejach.

Większości z nas trudno będzie osiągnąć tak spektakularne rezultaty grając w szachy, ale może właśnie codzienna gra w szachy jest tym brakującym elementem w naszym planie treningowym i diecie, przez który nie możemy osiągnąć wymarzonej sylwetki na lato. 


Autor: Rafał Włodarczyk

Źródła:

2009 Class Day Lecture by Robert Sapolsky - https://news.stanford.edu/news/2009/june17/videos/557.html

The grandmaster diet: How to lose weight while barely moving - https://www.espn.com/espn/story/_/id/27593253/why-grandmasters-magnus-carlsen-fabiano-caruana-lose-weight-playing-chess

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel