zwrot30-dni na zwrot za darmo
 
 
facebook instagram
Szachy zrób to sam! Pobierz darmowy szablon do własnoręcznego wykonania szachów
Zapisz się na newsletter i otrzymaj szablon w formacie PDF do samodzielnego wykonania szachów z papieru - Szachy zrób to sam!
Zapisując się na newsletter będziesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w sklepie naszachownicy.pl

10 korzyści dla Twojego mózgu płynących z gry w szachy

1
10 korzyści dla Twojego mózgu płynących z gry w szachy

Szachy są często postrzegane jako gra umysłowa dla osób uzdolnionych intelektualnie, ponieważ są ćwiczeniem mózgu.

Ta gra logiczna, spopularyzowana przez wielkiego mistrza świata w szachach Bobby'ego Fischera w XX wieku, jest dziś szeroko uprawiana przez młodych i starszych ludzi na całym świecie.

W przeciwieństwie do innych sportów, gra w szachy nie pomaga budować bicepsów ani wzmacniać mięśni brzucha, ale jest korzystna dla zdrowia psychicznego przez bardzo długi okres. Ze względu na to, że coraz więcej czasu spędzamy w domu, wiele osób zdecydowało się zacząć grać w szachy, ponieważ można w nie grać wewnątrz i nie wymagają właściwie żadnego kontaktu fizycznego.

Samir Becic, jeden z czołowych trenerów fitness w Stanach Zjednoczonych, zaleca grę w szachy jako najlepsze ćwiczenie dla mózgu, bo dają one wiele korzyści zdrowotnych. 

Poniżej znajduje się lista dziesięciu najważniejszych korzyści zdrowotnych, jakie ludzie mogą uzyskać, grając w szachy.

Pomagają w powrocie do zdrowia po udarze lub niepełnosprawności

Nazywany najszybszym na świecie ludzkim kalkulatorem Neelakantha Bhanu Prakash. W wieku 5 lat został potrącony przez ciężarówkę i złamał kości czaszki, aby uratować mu życie lekarze musieli przeprowadzić wiele operacji i wprowadzić go w stan śpiączki farmakologicznej. Jego rodzicom powiedziano, że wypadek mógł spowodować upośledzenie funkcji poznawczych u Bhanu, a jako sposób na utrzymanie aktywności mózgu zaczął on rozwiązywać problemy matematyczne, łamigłówki oraz grać w szachy.

Te gry intelektualne pomogły mu wyzdrowieć i utrzymać aktywny umysł. Gra w szachy nie tylko rozwija mózg, ale także rozwija umiejętności motoryczne u osób niepełnosprawnych, po udarze lub innych wypadkach powodujących fizyczne osłabienie. Szachy mogą stymulować głęboką koncentrację i spokój, co pomaga zrelaksować się pacjentom z lękiem.

Poprawiają pamięć

Gra w szachy może poprawić pamięć ze względu na złożone zasady, o których gracze muszą pamiętać podczas wykonywania ruchów, a także wykorzystuje przywoływanie pamięci, aby uniknąć poprzednich błędów lub przypomnieć sobie styl gry przeciwnika. Dobrzy szachiści mają doskonałą pamięć. 

Poprawiają umiejętności czytania ze zrozumieniem

Często cytowane badanie przeprowadzone w 1991 r. Przez dr Stuarta Marguliesa sugeruje, że uczniowie, którzy brali udział w zajęciach szachowych, odnotowują znaczny wzrost sprawności czytania ze zrozumieniem. Dzieci z dzielnicy, w której przeciętne wyniki testów były poniżej średniej krajowej, a które brały udział w programie szachowym, poprawiły swoje wyniki w czytaniu ze zrozumieniem.

Rozwijają planowanie i przewidywanie

Kora przedczołowa to część mózgu, która w okresie dojrzewania rozwija się najpóźniej. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za racjonalne myślenie, samokontrolę, osąd i planowanie. Ponieważ szachy wymagają strategicznego i krytycznego myślenia, gra pomaga w rozwoju kory przedczołowej, która wpływa na podejmowanie decyzji we wszystkich obszarach życia, szczególnie nastolatkom pomaga w powstrzymywaniu przed dokonywaniem nieodpowiedzialnych i ryzykownych wyborów.

Poprawiają umiejętności rozwiązywania problemów

Grając w szachy trzeba szybko myśleć, ponieważ przeciwnik nieustannie zmienia parametry nasza aktywność polega na ciągłym rozwiązywaniu problemów. Według badań z 1992 roku przeprowadzonych w Nowym Brunszwiku na 450 uczniach piątej klasy - ci, którzy grali w szachy, mieli znacznie wyższe wyniki na testach od innych.

Rozwijają kreatywność

Gra w szachy aktywuje prawą stronę mózgu odpowiedzialną za kreatywność, co wyzwala nieszablonowe myślenie wśród graczy. W czteroletnim badaniu uczniów przeprowadzonym przez dr Roberta Fergusona, kazano im grać w szachy, używać komputerów i robić inne rzeczy raz w tygodniu przez 32 tygodnie, aby określić, która aktywność bardziej pobudza kreatywność.

Rezultat pokazuje, że te dzieci, które grały w szachy, osiągały lepsze wyniki niż inne grupy, w tym najwyższe wyniki w zakresie oryginalności.

Zapobiegają chorobie Alzheimera

Bez wysiłku umysłowego mózg traci moc, musi on być ćwiczony przez całe życie tak, jak mięśnie ciała, aby był zdrowy i sprawny.

Według badań, osoby w wieku 75 lat i starsze, które grały w gry logiczne, takie jak szachy, są mniej narażone na demencję czy chorobę Alzheimera od ich rówieśników.

Zwiększają IQ

Badanie przeprowadzone na 4000 studentów z Wenezueli wykazało, że gra w szachy może znacznie zwiększyć IQ  już po czterech miesiącach grania w gry umysłowe, takie jak szachy.

Ćwiczą obie półkule mózgu

Badanie przeprowadzone w Niemczech wykazało, że zarówno lewa, jak i prawa półkula są aktywowane, gdy szachiści proszeni są o zidentyfikowanie pozycji szachowych i kształtów geometrycznych. 

Stymulują rozwój mózgu

Szachy i inne gry umysłowe stanowią wyzwanie dla mózgu i stymulują neurony do tworzenia nowych połączeń. Więcej połączeń oznacza, że komunikacja między neuronami staje się szybsza i bardziej optymalna. Szachy to doskonały przykład interakcji, który może stymulować połączenia nerwowe.


 Tłumaczenie tekstu: "10 Things Chess Does To Your Brain" opublikowanego w The Science Times

Komentarze do wpisu (1)

Mateusz
16 lutego 2024

Uprzejmie proszę o dostarczenie źródeł badań naukowych, które wykazały wspomniane wyżej zależności odnośnie zwiększenia IQ czy pracy obu półkul. Pozdrawiam

Submit
Szachy drewniane wyprodukowane w Polsce
Produkty najwyższej jakości wytwarzane przez polskich rzemieślników
Szachy na prezent - zestaw z zegarem
Szachy na prezent - zestaw z zegarem

359,00 zł

szt.
Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl