Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szachy solo - jak grać przeciwko samemu sobie by miało to sens i przynosiło korzyści?

2020-07-28
Szachy solo - jak grać przeciwko samemu sobie by miało to sens i przynosiło korzyści?

Wyobraź sobie, że zdobywasz magiczną moc i umiesz czytać w myślach swojego przeciwnika.

Pomimo tego, że on/ona również czyta w Twoich myślach to i tak Ty zawsze wygrywasz.

Brzmi pokrętnie, ale wcale tak nie jest, bo mowa tu o szachach solo, czyli grze w szachy przeciwko samemu sobie.

Zalety tego rodzaju aktywności niejednokrotnie podkreślali dwaj wielcy mistrzowie szachowi Bobby Fischer oraz Magnus Carlsen. Obaj są znani z tego, że w dzieciństwie, gdy zaczynali swoją przygodę z szachami wiele godzin spędzili na grze sami przeciwko sobie, głównie z powodu braku mocniejszych przeciwników w okolicy. Jak przyznawali w późniejszym okresie ich kariery, zaowocowało to lepszym czytaniem gry przeciwnika.

Zalety gry przeciwko samemu sobie docenili również inżynierowie z należącej do Google firmy DeepMind, którzy stworzyli najpotężniejszy na świecie silnik szachowy AlphaZero.

“AlphaZero to algorytm, program komputerowy, który został opracowany w celu osiągnięcia poziomu mistrzowskiego w grach w szachy, chińskie go i japońskie shogi.

5 grudnia 2017 r. zespół DeepMind wydał wersję AlphaZero, którą zaprogramowano, wykorzystując tylko i wyłącznie zasady gry w szachy, by następnie program zaczął uczyć się tej gry, grając przeciwko samemu sobie. Pierwszą partię AlphaZero rozegrał na podstawie całkowicie losowych ruchów. Pod koniec gry AlphaZero potrafił wykazać, iż strona przegrywająca wykonała posunięcia, które nie były najlepsze i że zwycięska strona grała lepiej.

AlphaZero wyciągnęła wnioski z pierwszej lekcji – jakość rozgrywki w grze drugiej była odrobinę lepsza od pierwszej. Dziewięć godzin i 44 mln partii szachowych później AlphaZero pokonała najsilniejszy program szachowy na świecie – Stockfish.”¹

Jak grać w szachy solo, by to miało sens i przynosiło korzyści?

1) Traktuj to jak ćwiczenie, a nie jak rywalizację. Nie myśl o wygranej, niezależnie od tego czy grasz biały czy czarnymi skup się tylko na tym, by wykonać jak najlepszy ruch.

2) Myśl o tym jaką odpowiedź może dać Twój “przeciwnik” i jak to wpłynie na obraz gry, zawsze rozważ kilka ruchów do przodu.

3) Nie spiesz się, pamiętaj by przeanalizować wszystkie możliwe opcje. Jeśli w danej chwili nie masz pomysłu, odstaw szachownicę na bok i podejdź do niej za godzinę lub nawet następnego dnia. Warto używać szachownicy magnetycznej by uniknąć przypadkowego przesunięcia bierek.

4) Zapisuj wszystkie swoje ruchy - w ten sposób zawsze będziesz wiedzieć czy następne posunięcie należy do białych czy do czarnych.

5) Rób notatki, zapisuj wnioski, które później możesz wykorzystać w realnej rywalizacji.

6) Testuj rozwiązania, których zazwyczaj obawiasz się zastosować z innymi graczami i sprawdź, jakie mogą przynieść rezultaty.

7) Pozwalaj sobie na cofnięcie ruchu, jeśli po jego wykonaniu orientujesz się, że można było wykonać lepsze posunięcie.

Dlaczego warto spróbować gry solo?

Wyrabia nawyk przewidywania najlepszych ruchów przeciwnika. Zachęca do wyjścia poza schemat i myślenia nieszablonowego - musisz znaleźć sposób na pokonanie samego siebie, co jest bardzo trudne, gdy znasz swój własny plan. Daje możliwość wypróbowania nowych strategii zanim zastosujesz je w grze z innymi.

Poniżej zamieszczamy filmik pod tytułem "Geri's Game", który w zabawny sposób obrazuje grę w szachy solo.

 


Autor: Rafał Włodarczyk

¹”Czy sztuczna inteligencja zdominuje człowieka? AlphaZero. Maszyna, która sama nauczyła się grać w szachy i której nie pokona już żaden człowiek” - Michał Kanarkiewicz https://www.linkedin.com/pulse/alphazero-maszyna-kt%C3%B3ra-sama-nauczy%C5%82a-si%C4%99-gra%C4%87-w-i-nie-kanarkiewicz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel