Szachy uspokajają nerwy i poprawiają zdrowie psychiczne
Podczas gdy COVID-19 zmusił większość dyscyplin sportowych do ograniczenia skali działania, ta starożytna gra, w której liczy się intelekt, a nie brutalna siła, wykazała się niezwykłą odpornością i zdolnością adaptacji przez wiele miesięcy blokady na całym świecie.
Gry i sporty wszelkiego rodzaju zawsze pomagały zmniejszyć niepokój, poprawić zdrowie psychiczne i przetrwać czasy kryzysu.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ogólne zainteresowanie szachami wzrosło dwukrotnie, a w rozgrywkach online bierze udział więcej graczy niż kiedykolwiek.
Szachy, będące połączeniem strategicznego i naukowego myślenia z elementami czystej sztuki, są jedną z najbardziej kulturalnych gier przekazywanych przez pokolenia - uznaje ONZ.
Przekraczanie barier
Przystępne i integracyjne, szachy mogą być grane wszędzie i przez wszystkich - ponad barierami języka, wieku, płci, sprawności fizycznej i statusu społecznego.
Ponieważ jest to gra globalna, która promuje sprawiedliwość i wzajemny szacunek, może przyczynić się do stworzenia atmosfery tolerancji i zrozumienia wśród ludzi i narodów, jak twierdzi ONZ.
Szachy oferują również ważne możliwości w realizacji Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), w tym poprzez wzmocnienie edukacji, realizację równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt.
Mnożenie wartości
W związku Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, ONZ przypisuje sportowi, sztuce i aktywności fizycznej moc zmieniania postrzegania i uprzedzeń.
Światowa organizacja postrzega je również jako inspirujące ludzi, przełamujące bariery rasowe i polityczne, zwalczające dyskryminację i rozładowujące konflikty.
Dlatego też, według Organizacji, przyczyniają się one do pokoju, współpracy, solidarności i zdrowia na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.
Wyznaczenie dnia
12 grudnia 2019 roku, dla upamiętnienia daty powstania Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Paryżu w 1924 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 20 lipca Światowym Dniem Szachów.
Wyznaczenie tego dnia przez ONZ nie tylko uznaje ważną rolę FIDE we wspieraniu międzynarodowej współpracy na rzecz działalności szachowej i dążeniu do poprawy przyjaznej harmonii wśród wszystkich narodów świata, ale także zapewni ważną platformę do wspierania dialogu, solidarności i kultury pokoju.
- Około 605 milionów dorosłych regularnie gra w szachy.
- Matematycznie rzecz biorąc, istnieje więcej możliwych wyników w grze w szachy niż atomów we wszechświecie, obserwowanych z Ziemi.
- Około 70 procent dorosłych w Niemczech, Indiach, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych grało kiedyś w szachy.
- Pomimo złożoności gry, możliwe jest pokonanie przeciwnika w szachach w zaledwie dwóch ruchach.
Tłumaczenie fragmentów tekstu "Chess calms nerves, improves mental health amidst COVID crisis" w wykonaniu Rafała Włodarczyka