zwrot30-dni na zwrot za darmo
 
 
facebook instagram
Szachy zrób to sam! Pobierz darmowy szablon do własnoręcznego wykonania szachów
Zapisz się na newsletter i otrzymaj szablon w formacie PDF do samodzielnego wykonania szachów z papieru - Szachy zrób to sam!
Zapisując się na newsletter będziesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w sklepie naszachownicy.pl

Uzależnienie od szachów, czy to realny problem?

4
Uzależnienie od szachów, czy to realny problem?

Postanowiliśmy przyjrzeć się zagadnieniu, które naszym zdaniem w szachowym świecie jest ciągle tematem tabu. 

Na początku zaznaczamy, że nie jesteśmy specjalistami z dziedziny psychologii ani uzależnień, a jedynie pasjonatami szachów, którzy starają się obiektywnie obserwować wpływ królewskiej gry na życie ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Jeśli więc podejrzewasz, że Ciebie lub osobę z Twojego otoczenia może dotyczyć problem uzależnienia, koniecznie skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem terapii uzależnień lub poszukaj pomocy u psychologa, lekarza.


Chodź uzależnienie od szachów nie jest oficjalnie uznane za chorobę to bez wątpienia jest to problem, który dotyczy coraz większej grupy ludzi.

Wystarczy wejść na forum najpopularniejszego portalu do gry w szachy online: chess.com, by przekonać się jak wiele osób szuka pomocy w tym temacie.


Jeden z użytkowników o imieniu Eliot pisze:

“Publikuję to, ponieważ faktycznie cierpię na poważne uzależnienie od szachów. Rok temu nic nie wiedziałem o szachach (zaczynając od rankingu 700 w blitzu) i w marcu tego roku udało mi się osiągnąć ranking 1533.

Problem polega na tym, że nie mogę przestać. Przez ostatni rok szachy zajmowały coraz większą część mojego życia (książki, transmisje, gra online, kluby szachowe).

Przez ostatnie miesiące nie mogę się wydostać z passy porażek (coś, co nigdy wcześniej mi się nie przytrafiło). To odbiera mi życie, dziewczynę, przyjaciół i rodzinę. Jestem tylko niewolnikiem rankingu blitz z ogromnym wpływem na mój nastrój. Z powodu błędnego koła, popełniania głupich błędów, wpadania w gniew i na odwrót (wiesz o czym mówię) straciłem od tego czasu 100 punktów ratingowych i właśnie to mnie doprowadza do szału.”


Kolejny użytkownik Miachel99 również dzieli się swoim problemem:

“Widziałem ludzi (w tym siebie) grających w Internecie (online lub na żywo), w szachy typu bullet/blitz przez kilka godzin dziennie na stronach takich jak chess.com. To pochłania ogromną ilość energii, czasu i utrudnia życie. Czy jest wielu ludzi, którzy borykają się z tym problemem, czy tylko ja płaczę?


Szachy działają jak narkotyk na mój mózg. Chcesz wygrać więcej i grać więcej. Nienawidzę kiedy przegrywam. Jestem przeciętnym szachistą (1800) … Na maksimum mogę zwiększyć do 2000 punktów, jeśli bardzo się staram ... Nawet w zwykłych szachach nikt nie jest idealny. Nawet Magnus Carlsen przegrywa grę w zły dzień. Ci gracze to GM-y, a szachy to ich życie. Ale dlaczego, u licha, nie mogę tego rzucić?”


Takich przykładów jest znacznie więcej, widać, że problem jest naprawdę poważny i często pojawia się wśród graczy online najszybszych odmian szachowych takich jak bullet i blitz. Pewnie spowodowane, jest to łatwą dostępnością gry przez internet, w każdym miejscu, i o każdej porze, gdy tylko mamy wolną chwilę. Szachy szybkie i błyskawiczne przez bardzo duży wpływ czynnika czasowego są jednymi z najbardziej emocjonujących. Dynamicznie zmieniający się ranking powoduje natychmiastową chęć odegrania się w przypadku porażki lub utrzymania dobrej passy po zwycięstwie. 


Uzależnienie od przyjemności i emocji leży w naturze człowieka, i nie ma dowodów na to, że szachy są bardziej uzależniające niż praca, Netflix czy choćby Internet. Jednak warto mieć świadomość tego, że taki problem istnieje i może się on przydarzyć każdemu, jeśli tylko stracimy dystans i zaczniemy przywiązywać do tego zbyt dużą wagę. Grając online warto zachować zdrowy rozsądek i wyznaczyć sobie ograniczenia, których będziemy się sztywno trzymać, takie jak maksymalna ilość partii w ciągu dnia. Od czasu do czasu robić przerwy w grze dłuższe niż kilka dni i unikać grania w każdej wolnej chwili, by nie przerodziło się to w szukanie wolnej chwili by zagrać.


Jeśli jednak sami czujemy, że coś co dotychczas traktowaliśmy jako hobby lub wieczorny relaks zbyt często zaczyna wywoływać w nas frustrację czy inne negatywne emocje, zaniedbujemy nasze obowiązki i kontakty towarzyskie. Wtedy lepiej skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą nam odzyskać równowagę.


 

Zródła:

Jak rozpoznać uzależnienie od internetu? - https://psychomedic.pl/jak-rozpoznac-uzaleznienie-od-internetu/

Chess can be Cure or Disease - https://londonchessconference.com/chess-can-be-cure-or-disease/

https://www.chess.com/forum/view/general/severe-chess-addiction

https://www.chess.com/forum/view/general/is-there-a-way-to-get-rid-of-online-chess-addiction

Komentarze do wpisu (4)

Mariusz G
29 lipca 2020

Na szczęście od dawna mam już to za sobą. Nawet kanapki jadłem, poruszając się w myślach niczym skoczek szachowy . Zasypiałem, licząc warianty.Musiałem zrobić sobie półroczny odpoczynek od widoku szachownicy, aby nie wpaść w obłęd.

Freelancer
18 lipca 2022

Szachy tylko niszczą i zawężają mózg. W późniejszym etapie życia ma się problemy z myśleniem

Kristek
4 stycznia 2023

Szachy są dla głupków a nie normalnych ludzi!

mojaopinia
10 sierpnia 2023

Szachy są tylko stratą czasu i to jest gorsze hobby niż inne. Hobby takie jak programowanie jest bardziej kreatywne można tworzyć coś własnego bawić się i nie jest tak frustrujące podobnie jak np. granie na instrumencie muzycznym tworzysz własną melodię po pewnym czasie, bawisz się. Szachy NIE SĄ kreatywne, może tylko na początku jak się uczysz a potem to już tylko zapamiętywanie jak się robi rozmaite checkmate, otwarcia, zamknięcia itd. Do tego udowodniono że jak jesteś dobry w szachach to nie przekłada się to na inne dziedziny życia, nie robisz się od tego nagle inteligentny. Także granie w to by lepiej się uczyć być lepszym w magiczny sposób z matematyki (?) to oczywiście brednie. Generalnie szachy są uzależniające, frustrujące,nie dają żadnych korzyści i są stratą czasu. Grałem w to 2 tygodnie i wystarczy szkoda marnować życie w sumie żałuję że zacząłem bo tylko miałem beznadziejny humor te 2 tygodnie. Jak ktoś chce coś frustrującego ale bardziej zabawnego czy przydatnego to już nauka nowego języka jest lepsza. Chyba wszystko jest lepsze niż granie w szachy.

Submit
Szachy drewniane wyprodukowane w Polsce
Produkty najwyższej jakości wytwarzane przez polskich rzemieślników
Szachy na prezent - zestaw z zegarem
Szachy na prezent - zestaw z zegarem

359,00 zł

szt.
Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl