zwrot30-dni na zwrot za darmo
 
 
facebook instagram
Szachy zrób to sam! Pobierz darmowy szablon do własnoręcznego wykonania szachów
Zapisz się na newsletter i otrzymaj szablon w formacie PDF do samodzielnego wykonania szachów z papieru - Szachy zrób to sam!
Zapisując się na newsletter będziesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w sklepie naszachownicy.pl

Włochy, miłość i żywe szachy

0
Włochy, miłość i żywe szachy
Zdjęcie: kadr z filmu: The Marostica living chess match - 2016 edition, źródło youtube.com

Marostica to malownicza miejscowość położona na północy Włoch, niedaleko Wenecji. Mimo swoich oczywistych walorów turystycznych jakim jest pięknie zachowane stare miasto z dwoma zamkami w dolnym i górnym biegu rzeki, połączonymi murem o długości prawie 2 kilometrów, znane jest na całym świecie głównie dzięki szachom, szachom granym ludzkimi figurami.

Legenda o grze w szachy żywymi bierkami sięga 1454 roku, kiedy Marostica należała do Republiki Weneckiej. Wtedy to dwaj szlachcice Rinaldo d'Angarano i Vieri da Vallonara, zakochali się w pięknej Lionorze, córce Taddeo Parisio, który był gubernatorem miasta. 

Zgodnie z tamtejszym zwyczajem, o tym który z nich poślubi Linorę miał zdecydować pojedynek na śmierć i życie.

Jednak jej ojciec nie chcąc dopuścić do rozlewu krwi i śmierci jednego z potencjalnych zięciów, na własnej ziemi, postanowił, że młodzieńcy o rękę jego córki będą rywalizować rozgrywając partię szachów. Wygląda na to, że obydwaj panowie bardzo przypadli do gustu włodarzowi miasta, bo jako nagrodę pocieszenia dorzucił on młodszą siostrę Lionory - Oldradę, którą miał poślubić przegrany tego pojedynku. Już sobie wyobrażam jakie niezręczne musiały być później niedzielne obiady w rodzinnym gronie, i ciekawe co sobie pomyślały dziewczyny, gdy dowiedziały się o pomyśle ojca.

Dodatkowo żeby nie zabierać miejscowej ludności rozrywki, którą niewątpliwie byłby śmiertelny pojedynek, Taddeo Parisio zadecydował, że rywalizacja odbędzie się na placu zamkowym z uzbrojonymi żywymi ludźmi w roli szachowych bierek, a całe widowisko zostało uświetnione pokazem ognia, muzyki i tańca. Jednym słowem szalone lata 50-te, XV wieku.

Na pamiątkę tego wydarzenia, w tym samym miejscu co dwa lata, zawsze w drugi weekend września odbywa się przedstawienie, podczas którego odtwarzany jest pojedynek szachowy Rinaldo d'Angarano i Vieri da Vallonara.

Widowisko to tworzy ponad 550 uczestników w tym aktorzy, tancerze, muzycy, artyści machający flagami, dowódcy weneckiej armii, żonglerzy i połykacze ognia. Cały ponad  dwugodzinny spektakl zakończony jest pokazem sztucznych ogni, który obserwowany jest na żywo przez ponad 3,5 tysiąca widzów.


Na filmie poniżej można zobaczyć skrót wydarzenia z 2016 roku.

Trzeba przyznać, że całość wykonana jest z rozmachem i dbałością o najmniejsze szczegóły, nie tylko od strony artystycznej i historycznej, zadbano również o motyw szachowy. Ze względu, na brak możliwości odtworzenia oryginalnych ruchów jakie wykonywali na szachownicy dwaj szlachcice podczas ich legendarnej partii w 1454 roku, od 1954 roku organizatorzy wydarzenia wykorzystują podczas przedstawienia zapisy z najpiękniejszych pojedynków w historii szachów. Partia powinna liczyć minimum 16, a maksimum 20 posunięć i trwać około 20 minut, a za jej przygotowanie odpowiedzialny jest lokalny klub szachowy.

Zdecydowanie obserwowanie na żywo tego wydarzenia, to jedno z marzeń, które mamy nadzieję wkrótce uda nam się spełnić. Niestety w tym roku, z uwagi na światową pandemię koronawirusa przedstawienie nie odbędzie się i zostało przełożone na przyszły rok. W 2021 roku spektakl będzie pokazywany przez 3 dni, można go zobaczyć 10, 11 lub 12 września.


Źródła:

https://www.marosticascacchi.it/it/partitaascacchi/storia.html

https://www.marosticascacchi.it/it/partitaascacchi/ilgioco.html

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Szachy drewniane wyprodukowane w Polsce
Produkty najwyższej jakości wytwarzane przez polskich rzemieślników
Szachy na prezent - zestaw z zegarem
Szachy na prezent - zestaw z zegarem

359,00 zł

szt.
Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl